Pandémia Covid – 19 spôsobuje okrem samotného ochorenia, žiaľ aj mnoho iných pridružených aspektov, ktoré sa nemusia týkať len ľudí so samotným ochorením, ale takisto aj bežného človeka, ktorý Covid – 19 nemá a ani ho neprenáša.
Ide najmä o stres, ktorý ak nie je korigovaný, môže byť spúšťačom mnohých ďalších ochorení a problémov.
O akých typoch stresu hovoríme?
- Stres spôsobený oddelením od rodiny, ktoré vzniká na základe dodržiavania prevencie a pravidiel, ktoré sú nastavené v priebehu pandémie a to najmä u starších ľudí.
- Používanie informačných technológií a komunikačných prostriedkov vo zvýšenej miere ako internet, telefón a pod. Niekedy si totiž neuvedomujeme, že človek potrebuje priamy sociálny kontakt a že tieto médiá z dlhodobého hľadiska tento kontakt nemôžu nahradiť.
- Ekonomický stres: pracovné miesta a príjmy niektorých rodín sú v súčasnosti obmedzené, čo sa dotýka mnohých, preto buďme ohľaduplní a držme spolu a pomáhajme si navzájom.
- Mýty ohľadne očkovania: Mnoho odborníkov sa vyjadruje k očkovaniu proti Covid – 19. Niektorí ľudia toto očkovanie prijímajú, iní zase nie. Nerobme kvôli tomu rozdiely a nepodporujem nenávisť. Každý má právo na vlastné rozhodnutie.
Ako si s týmto stresom môžeme poradiť
- Odporúčame dýchať a dýchať zhlboka do brušnej dutiny. Minimálne na štyri doby. Toto dýchanie môžeme opakovať niekoľkokrát denne. Dýchanie do brušnej dutiny ukľudňuje a odstraňuje stres. Môžeme si tiež predstaviť, že do brušnej dutiny spolu s dychom prúdi žiativé biele alebo žlté svetlo. To sa volá imaginácia a posilňuje uvoľňovanie stresu. Na tento typ dýchania často zabúdame, pretože dýchame prevažne do pľúc.
Mgr. Lea Gallyová
psychologička
Centrum pre zdravie
členka SEN Slovensko a Česko